Gdanskas, Malborkas, Sopotas 2024 06

Marienburgo arba Malborko pilis − XIII a. pastatyta Teutonų ordino pilis dabartinės Lenkijos šiaurėje, Malborke, prie Nogato upės. Plotas virš 20 ha. Nuo 1309 iki 1454 m. pilis buvo Vokiečių ordino didžiojo magistro rezidencija. Nuo 1457 iki 1772 m. su trumpomis pertraukomis buvo Lenkijos karalystės provincijos Karališkosios Prūsijos sudėtyje, buvo viena iš Lenkijos karalių rezidencijų. Po Lenkijos padalinimų 1772 m. atiteko Prūsijos karalystei. Po Antrojo pasaulinio karo vėl grįžo Lenkijai. Antrojo pasaulinio karo metu pilis stipriai nukentėjo, po karo buvo atstatyta ir restauruota. Šiuo metu pilyje veikia muziejus. Pagal plotą tai yra didžiausia plytinė pilis Europoje. Marienburgo tvirtovė − viena didžiausių ir geriausiai išlikusių Viduramžių gynybinės ir rezidencinės architektūros pavyzdžių Vidurio ir Rytų Europoje, viena monumentaliausių bei įspūdingiausių plytinės gotikos ansamblių Europoje. Lankydami pilį naudojomos auto gidu. Nuostabus dalykas Lietuvių kalba. Ne tik pasakoja, bet ir vedžioja po pilį. Ekskursija trunka apie 3 valandas. Su grupe kur kas greičiau.

Aplankėme miestą su 486 022 gyventojais (2021); su Gdyne ir Sopotu sudaro konurbaciją, vadinamą Trójmiasto. Prekybos uostai: Gdansko (prie Vyslos šakos – Negyvosios Vyslos – žiočių) ir Šiaurės (prie Gdansko įlankos; veikia nuo 1974; jame yra naftos terminalas, naftotiekiu sujungtas su Gdansko ir Plocko naftos perdirbimo įmonėmis). Pagal krovinių apyvartą (40,6 mln. t, 2017) Gdansko uostai užima pirmą vietą Lenkijoje. Prie Uosto kanalo yra keltų bazė (keltai į Švediją), prie Negyvosios Vyslos ir Motławos – upių uostas. Tarptautinis oro uostas. Geležinkeliai ir plentai į Varšuvą, Aukštutinės Silezijos pramoninio rajono miestus, daugelį kitų Lenkijos didžiųjų miestų. Greitasis miesto geležinkelis. Pramonės svarbiausios šakos: mašinų gamyba, laivų statyba ir remontas, chemijos, naftos chemijos, elektronikos, maisto (cukraus, alaus, mėsos, žuvų), informatikos, popieriaus, poligrafijos pramonė. Gdanskas – didžiausias Lenkijoje ir vienas didžiausių Europoje gintaro apdirbimo (apie 50 dirbtuvių) ir prekybos centrų. Daug bankų. Vyksta tarptautinė Baltexpo, turizmo, statybos, maisto produktų, žemės ūkio produktų, laivų įrangos mugės. Turizmas (apie 3 mln. turistų per metus), vandens sportas. Pajūrio kurortas. Zoologijos sodas.

Žalgirio mūšio laukas  – teritorija šiaurės vakarų Lenkijoje: Varmijos Mozūrų vaivadijos Ostrudos apskrityje, tarp Liudviksdorfo , Ulnovo ir Stembarko  kaimų. Vietovėje 1410 m. liepos 15 d. įvyko Žalgirio mūšis tarp jungtinės LDK–Lenkijos karalystės kariuomenės ir Vokiečių ordino. Šis keletui tautų mitologiniu tapęs kautynių laukas Lenkijos respublikos vyriausybės sprendimu 2010 m. paskelbtas istorijos paminklu, jame kasmet vyksta daugelis pergalingą mūšį primenančių renginių.

Vytautas Didysis

Jogaila Lietuvos karalius

Vilkijietis Juozas Jaras © Nauja versija 2017. Svetainė įkurta 2010
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
© PigiosSvetaines.lt